Co s sebou
Zateplit, utěsnit a děti s lehkostí zvládnou každé počasí.
Oblečení
Děti si chtějí pobyt venku užít. Chtějí skákat v kalužích, šplhat na stromy a vařit v blátivé kuchyňce. Vybavte je proto oblečením, u kterého nebude vadit ušpinění, případně poškození. Všechno oblečení je nutné podepsat (doporučujeme nálepky na textil).
Děti oblékejte dle zásad cibulovitého vrstvení, tj. raději více tenkých vrstev, které se dle potřeby mohou svlékat nebo přidávat. Jako spodní vrstvu doporučujeme merino vlnu díky jejím výborným termoregulačním vlastnostem. Následuje izolační vrstva (tričko, mikina, svetr) a svrchní nepromokavá/vodoodpudivá vrstva. Nepromokavé kalhoty by měly být opatřeny gumičkou, kterou lze přetáhnout přes boty, nebo přidejte návleky na boty. Nezapomeňte ani na pokrývku hlavy dle počasí.
Náhradní oblečení, které zůstává v zázemí: spodní prádlo, 2x ponožky, punčošky nebo legíny, tepláky/kalhoty, tričko, mikina, náhradní venkovní obuv + v chladnějších měsících rukavice, čepice a nákrčník.
Náhradní oblečení je vhodné pravidelně kontrolovat a doplňovat.
Obutí
Je třeba si uvědomit, že děti v botkách tráví velkou část dne. Vybírejte proto takové, které dětskou nožku nijak neutlačují a neomezují v přirozeném pohybu. Doporučujeme navštívit specializovanou prodejnu (barefoot) obuvi a nechat si s výběrem poradit od odborníků.
V chladných měsících je důležitá zateplená a voděodolná obuv. Boty po příchodu ze školky zkontrolujte a případně dosušte.
V letních měsících je vhodná obuv s uzavřenou špičkou, která chrání prsty proti okopu.
Na pobyt v chatičce se hodí teplá měkká obuv, aby si noha odpočala od sevření bot.
Do batůžku
Batůžek z pevného materiálu s hrudní sponou a nastavitelnými popruhy by měl obsahovat dopolední svačinku v označené krabičce, pití v neskleněné láhvi nebo termosce, pláštěnku,náhradní spodní prádlo a ponožky, kapesník, podložku na sezení z voděodolného nenasákavého materiálu (např. zakrácená karimatka) a pevný sáček nebo krabičku na přírodniny.